Nepříjemné lekce bývají často nejlepší

V novém díle podcastu se zabývám skvělou knihou Four Thousand Weeks od Olivera Burkemana. Narazil jsem na ní naprosto náhodou při sledování youtube videí ohledně produktivity (ironie je krásná)

Burkemanova základní myšlenka je, že jakkoliv se snažíme, nikdy nemůžeme být naprostými pány svého času. A větší snaha nacpat do svého dne co nejvíce věcí (být organizovanější) paradoxně vede k horším výsledkům. Skutečná organizace a produktivita spočívá v realistickém a tvrdém nastavení priorit - rozhodnutí, co zvládneme a co ne.

Pro mě jako člověka, který se produktivitou dlouho zabývá to byla hodně obtížně stravitelná pilulka. O to víc protože jsem se samozřejmě našel v mnoha případech "toxické produktivity", které Burkeman mistrně vypichuje.

Four Thousand Weeks se skvěle doplňuje s díken Cala Newporta, zejména jeho knihou Hluboká práce, které jsem se věnoval v podcastu před nějakou dobou.

Užívejte jaro a vidíme se za týden!

p.s. Tento díl mi opět ukázal, jak těžké je shrnout téma do pár bodů. Nahrával jsem na 4x, každá verze byla trochu / úplně jiná a s žádnou nejsem 100% spokojený. I takový je někdy podcastový život.

p.p.s. skvělý rozhovor ohledně pozornosti, který velmi souvisí s jednou z lekcí.