Jak často mluvíte s někým, kdo má jiný názor?

Před víc než měsícem jsem nahrál perfektní konverzaci s mentálním coachem Honzou Mirošem, kterou si můžete poslechnout zde:

Ačkoliv jsme řešili spoustu super témat, nejvíce stimulující byla pro mě diskuse o intuici a emocích. Honza přednesl velmi zajímavý pohled, který se dost liší od toho, jak na věci nahlížím. Dostali jsme se tak k velmi produktivní debatě, která mě donutila zapojit mozek a argumentační schopnosti na maximum. Ne abych "vyhrál" (super konverzace je to nejlepší vítězství) ale lépe pochopil Honzovy argumenty a dokázal artikulovat svoje vlastní.

Opět si uvědomuji, jak velkou pomocí mi podcast je v rozvoji komunikace a myšlení. Sami málokdy vystoupíme ze své názorové "komfortní zóny" - vědomě nebo nevědomě se držíme informací a narativ, které sedí s naším pohledem na svět. Otevřená komunikace s lidmi s jiným pohledem je skvělá příležitost tuto bublinu rozbít a rozhýbat svoje myšlenkové pochody. Zvlášť pokud je to konverzace s inteligentními lidmi, kteří sami mají zájem posunout se dál a vyslechnout si jiný názor (díky Honzo!). Není to lehké, ale stojí to za to.

Trochu naivně si říkam, kde bychom byli jako společnost a lidstvo obecně, pokud bychom tuto schopnost více kultivovali. Nezbývá ale než začít u sebe. Když jsem nahrávku zpětně poslouchal, na pár místech bych si nafackoval za svoji (ne)schopnost vyjádřit argument. Je to zkrátka proces.

Přeji hezkou středu