Tento týden jsem se v podcastu snažil definovat Co je přirozený pohyb. Dobrá definice je důležitá, protože nám umožní dále se bavit o tématu s nějakým základem. Obecně se dá říct, že přirozené = to, co nikdo nevymyslel. I když jak v podcastu zmiňuji, tahle definice má své limity.

Mimo to jsme s Martinem Bosým (podcast s Martinem tady) nahráli první díly našeho společného projektu, o kterém budu brzy víc informovat. Z těchto konverzací právě pochází dnešní myšlenka.

Právě nabírám nové klienty na online coaching! Napiš mi a dozvíš se podrobnosti!

Sociální aspekt pohybu

“Hýbat se každý den” jak to diktuje mnoho lifestyle pouček (a já) nemusí být pro každého jednoduché. Pohyb je přirozený ale jako nutnost, ne nutně zábava. Od přírody jsme nastaveni spíš na šetření energií než její vydávání na “zbytečné” věci. Problém (ke kterému se stále vracíme) je v tom, že nutnost pohybu z hlediska přežití v dnešní době v podstatě odpadá. Nabízí se tedy otázka jak přinést pohyb do našeho života.

Jedna ze skvělých možností je přivést si společnost. Ta je totiž stejně přirozená jako pohyb samotný. Většinu činností dělali naši předkové pospolu. Lov, sběr, výroba - to vše má velký sociální aspekt. Hýbat se ve skupině pro nás pravděpodobně bude mnohem jednodušší, než se “přinutit” sami.

Zatímco objektivní kvality (lepší kondice, silnější svaly, obecně zdraví) přichází až později, dobrý pocit ze socializace máme právě teď. V začátcích tak může nahradit sílu vůle a dovést nás “bezbolestně” k objektivním kvalitám, které hledáme. Navíc ze svých trenérských zkušeností pozoruji, že pro spoustu lidí jsou konkrétní cíle až na druhém nebo třetím místě. I u nás v tělocvičně vnímám radost z tréninku ve skupině a obecně potěšení z “právě teď” jako hlavní motivaci. A tak je to zcela v pořádku.

Ne každý potřebuje dosahovat v pohybu konkrétních, vysokých cílů (zvlášť, když je má v jiných oblastech života) ale každý se potřebuje hýbat. Užívat si sociální aspekt je jedna z možností, jak to dělat.

Mějte se krásně!